Lucjan Bratz


Lucjan Bratz, urodzony 5 stycznia 1887 roku w Tomaszowie Lubelskim, był znaczącą postacią polskiej nauki i technologii. Jako chemik, doktor oraz inżynier, wniósł istotny wkład w rozwój swojej dziedziny.

Bratz miał także znaczącą karierę wojskową, gdzie pełnił funkcję podpułkownika uzbrojenia w Wojska Polskiego. Jego prace i zaangażowanie w rozwój technologii wojskowej miały kluczowe znaczenie dla kraju.

Po zakończeniu kariery w Polsce, Lucjan Bratz osiedlił się w Londynie, gdzie zmarł w 1961 roku. Jego życie i osiągnięcia pozostają inspiracją dla przyszłych pokoleń.

Życiorys

Lucjan Bratz rozpoczął swoją edukację na Wydziale Chemicznym Politechniki Lwowskiej, gdzie w 1912 roku pomyślnie obronił swoją pracę doktorską. Po ukończeniu studiów, podjął służbę w Wojsku Polskim, gdzie pełnił rolę urzędnika wojskowego VIII rangi. Jego kariera nabrała tempa 1 marca 1924 roku, kiedy to został awansowany na oficera zawodowego, uzyskując stopień majora z datą starszeństwa z 1 grudnia 1920 roku oraz 2. lokatę w korpusie oficerów uzbrojenia.

W wrześniu 1924 roku Bratz został przeniesiony ze Zbrojowni nr 2 do Instytutu Badawczego Broni Chemicznej, gdzie objął stanowisko kierownika pracowni specjalnej, nie rezygnując z jednoczesnej służby jako oficer nadetatowy Okręgowego Zakładu Uzbrojenia Nr I. Jego późniejsze obowiązki związane były z Wojskowym Instytutem Gazowym oraz Wojskowym Instytutem Przeciwgazowym, który mieścił się w Warszawie. W dniu 1 stycznia 1931 roku, Bratz awansował na podpułkownika w korpusie oficerów uzbrojenia, co było kolejnym krokiem w jego karierze.

W trakcie swojej kariery, koncentrował się na badaniach dotyczących świec i pocisków dymnych. Od 1931 roku był również wykładowcą na Politechnice Warszawskiej, gdzie prowadził zajęcia poświęcone materiałom wybuchowym. Po wybuchu II wojny światowej, udało mu się dotrzeć do Wielkiej Brytanii, gdzie zasilił szeregi Polskich Sił Zbrojnych.

Jednak jego życie osobiste przyjęło dramatyczny obrót, gdy 6 września 1946 roku stracił polskie obywatelstwo. Po wojnie podjął pracę jako wykładowca chemii organicznej na kierunku Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie. Lucjan Bratz zmarł i został pochowany na cmentarzu North Sheen w Londynie, pozostawiając po sobie ślad w historii zarówno militarnej, jak i akademickiej.

Dorobek naukowy

Dorobek naukowy Lucjana Bratza jest imponujący i różnorodny. Obejmuje on dwanaście prac poświęconych badaniom nad świecami i pociskami dymnymi. Warto zaznaczyć, że jedynie dwie z tych prac były jawne i zostały opublikowane, co podkreśla ich znaczenie oraz użyteczność w szerszym kontekście. Pozostałe osiem prac, które przygotowano, miały na celu wsparcie militarne i z tego względu zostały utajnione, co ogranicza ich dostępność dla szerszego kręgu zainteresowanych.

Przypisy

  1. M.P. z 1933 r. nr 259, poz. 277 „za zasługi w dziedzinie ulepszenia środków bojowych”.
  2. Rocznik Oficerski 1932, s. 296, 848.
  3. Rocznik Oficerski 1928, s. 440, 503.
  4. Rocznik Oficerski 1924, s. 1232, 1233, 1245.
  5. Dz. Pers. MSWojsk., Nr 93 z 12.09.1924 r., s. 523.
  6. Dz. Pers. MSWojsk., Nr 30 z 27.03.1924 r., s. 151.
  7. Municipal Cemetery, North Sheen, Middlesex, England.

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Stanisław Obirek | Jerzy Borzęcki | Stanisław Krawczyk (matematyk)

Oceń: Lucjan Bratz

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:14