W Tomaszowie Lubelskim ruszyła kampania społeczna pod hasłem „Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie”. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców o ryzyku związanym z zakupem leków z nieznanych źródeł, co może zagrażać ich zdrowiu i życiu. W kontekście globalnego problemu handlu fałszywymi lekami, kampania podkreśla konieczność nabywania medykamentów wyłącznie w certyfikowanych miejscach.
Partnerzy kampanii, w tym Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny, zwracają uwagę na niebezpieczeństwo związane z zakupem leków w Internecie. Zgodnie z ich zaleceniami, leki na receptę można nabywać wyłącznie w aptekach stacjonarnych, a leki bez recepty dostępne są również w legalnych aptekach internetowych. Ekspert wskazuje, że nawet 50 proc. leków sprzedawanych online może być sfałszowanych, a w przypadku leków na receptę ten odsetek wzrasta do ponad 90 proc.
Statystyki są alarmujące – rocznie około 1 miliona osób na całym świecie umiera wskutek używania fałszywych leków. W Polsce Policja podejmuje intensywne działania mające na celu eliminowanie z rynku nielegalnych produktów leczniczych oraz identyfikację sprawców przestępstw. Wszystkie osoby, które mają podejrzenia wobec środków sprzedawanych przez nieznanych sprzedawców, powinny zgłaszać te przypadki odpowiednim organom. W ramach kampanii dostępne są także materiały edukacyjne, pozwalające na bezpieczne zakupy leków.
Ważnym elementem kampanii jest współpraca z amatorskimi sportowcami, którzy często padają ofiarą nielegalnych specyfików w poszukiwaniu poprawy wyników. Zainteresowani nie tylko mogą dowiedzieć się, jakie produkty są bezpieczne, ale również jak unikać pułapek związanych z nieznanym pochodzeniem leków. Ambasadorkami kampanii są znane sportsmenki, które dzięki swojej popularności mogą skutecznie przekazać ważne informacje o zagrożeniach związanych z fałszywymi lekami.
Źródło: Policja Tomaszów Lubelski
Oceń: Inauguracja kampanii społecznej przeciwko fałszywym lekom w Tomaszowie Lubelskim
Zobacz Także